The Harley Davidson VRSCB V Rod is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1131.00 ccm (68,66 cubic inches) V2 type of engine.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The Harley Davidson VRSCB V Rod features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, delivering reliable mileage for your adventures.
Routine service is vital for maintaining your Harley Davidson VRSCB V Rod performing at its best. Essential service parts include oil filters. With regular servicing, your VRSCB V Rod can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson VRSCB V Rod Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (68,66 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 6600 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 275.0 kg (603,27 pounds) |
| Length: | 2435 mm (95,42 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |