The Innoscooter EM 3500 Maxi Lithium is a stroke, Scooter bike with a 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 4.69 HP (3.4 kW and a top speed of 60.0 km/h (37,11 mph)
Scheduled maintenance is important for maintaining your Innoscooter EM 3500 Maxi Lithium performing at its best. Common service items include spark plugs. With the right parts, your EM 3500 Maxi Lithium will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Innoscooter EM 3500 Maxi Lithium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 4.69 HP (3.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 60.0 km/h (37,11 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |