The MV Agusta Brutale 910 Wally is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 909.00 ccm (55,19 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 139.00 HP (100,99 kW)) @ 10900 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8100 RPM and a top speed of 262.0 km/h (161,99 mph)
When out on the road, the fuel system is an important feature. The MV Agusta Brutale 910 Wally features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, offering excellent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for keeping your MV Agusta Brutale 910 Wally performing at its best. Essential service parts include fuel filters. With regular servicing, your Brutale 910 Wally will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta Brutale 910 Wally Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 909.00 ccm (55,19 cubic inches) |
| Power: | 139.00 HP (100,99 kW)) @ 10900 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8100 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 262.0 km/h (161,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |