The Benelli Pepe 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6250 RPM, 4.20 Nm (0,40 kgf-m or 3,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential consideration. The Benelli Pepe 50 features a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, providing efficient range on the road.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Benelli Pepe 50 in peak form. Essential service parts comprise air filters. With the right parts, your Pepe 50 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Benelli Pepe 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 16 and the Rear Tyre size is 2.75 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 4.20 Nm (0,40 kgf-m or 3,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 7.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |