The Enfield Thunderbird TwinSpark is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.80 HP (14,43 kW)) @ 5600 RPM, 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The Enfield Thunderbird TwinSpark is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, providing consistent range on the road.
Routine service is essential for ensuring your Enfield Thunderbird TwinSpark running smoothly. Common service items comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Thunderbird TwinSpark can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Enfield Thunderbird TwinSpark Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.50 - 19 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 19.80 HP (14,43 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 7.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |