The Hyosung Aquila 650 is a 4 stroke, Custom bike with a 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 69.73 HP (50,65 kW)) @ 9000 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 195.0 km/h (120,59 mph)
For daily commuting, the fuel system is a key feature. The Hyosung Aquila 650 comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, ensuring good mileage on the road.
Routine service is necessary for maintaining your Hyosung Aquila 650 in top condition. Popular maintenance parts include brake pads. With the right parts, your Aquila 650 can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Hyosung Aquila 650 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 69.73 HP (50,65 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 195.0 km/h (120,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 230.0 kg (504,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |