The Qlink XF 200 SM is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.40 HP (11.2 kW, 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential aspect. The Qlink XF 200 SM includes a 10.59 litres (2,79 gallons) fuel tank, offering reliable fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is key for keeping your Qlink XF 200 SM operating reliably. Frequently replaced components include brake pads. With regular servicing, your XF 200 SM can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Qlink XF 200 SM Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 15.40 HP (11.2 kW |
| Torque: | 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.59 litres (2,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 122.9 kg (269,65 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |