The Yamaha Jog RR Moto GP is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.84 HP (2,09 kW)) @ 7500 RPM, 2.97 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Yamaha Jog RR Moto GP comes with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, ensuring consistent range for your rides.
Proper upkeep is vital for maintaining your Yamaha Jog RR Moto GP in peak form. Regular replacement items comprise spark plugs. Through proper maintenance, your Jog RR Moto GP will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Jog RR Moto GP Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.84 HP (2,09 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.97 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 79.0 kg (173,33 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |