The Yamaha TRX 850 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 849.00 ccm (51,55 cubic inches) Twin, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 83.00 HP (60,30 kW)) @ 7500 RPM, 87.00 Nm (8,86 kgf-m or 63,88 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 220.0 km/h (136,02 mph)
Regular maintenance is essential for keeping your Yamaha TRX 850 in peak form. Regular replacement items involve clutch plates. With the right parts, your TRX 850 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 849.00 ccm (51,55 cubic inches) |
| Power: | 83.00 HP (60,30 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 87.00 Nm (8,86 kgf-m or 63,88 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 220.0 km/h (136,02 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |