The Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
When riding, the gas tank is a key consideration. The Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Carb is fitted with a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, providing efficient fuel economy for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Carb performing at its best. Frequently replaced components include drive chains. Using quality components, your Devils Advocate 100 Carb will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Carb Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 280/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2794 mm (109,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |