The Voxan Roadster is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 223.0 km/h (137,91 mph)
When out on the road, the gas tank is an essential feature. The Voxan Roadster includes a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, ensuring good fuel economy for your rides.
Routine service is necessary to maintain your Voxan Roadster running smoothly. Popular maintenance parts include clutch plates. With the right parts, your Roadster can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Voxan Roadster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 223.0 km/h (137,91 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |