The Laverda Ghost Legend is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 668.00 ccm (40,56 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Laverda Ghost Legend performing at its best. Essential service parts involve air filters. Through proper maintenance, your Ghost Legend will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 668.00 ccm (40,56 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |