The Honda CBF 600 N is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 599.90 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 57.00 HP (41,39 kW)) @ 10500 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
During extended trips, the tank size is a critical consideration. The Honda CBF 600 N is equipped with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, delivering efficient performance on the road.
Routine service is vital for keeping your Honda CBF 600 N running smoothly. Frequently replaced components comprise drive chains. Using quality components, your CBF 600 N will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda CBF 600 N Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17M/C and the Rear Tyre size is 160/55 - ZR17M/C so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.90 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 57.00 HP (41,39 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |