The Moto Guzzi LeMans Nero Corsa is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential factor. The Moto Guzzi LeMans Nero Corsa is fitted with a 20.66 litres (5,43 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, delivering efficient performance for your adventures.
Preventative care is important to keep your Moto Guzzi LeMans Nero Corsa in peak form. Popular maintenance parts comprise drive chains. With the right parts, your LeMans Nero Corsa can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi LeMans Nero Corsa Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.66 litres (5,43 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |