The Lifan LF400 V Twin is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 8500 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
During extended trips, the tank size is an essential factor. The Lifan LF400 V Twin is equipped with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, offering consistent range on the road.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Lifan LF400 V Twin operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. By using genuine parts, your LF400 V Twin will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Lifan LF400 V Twin Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 140/90 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |