The Qlink Axon 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2.6 kW, 2.80 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Qlink Axon 50 features a 6.32 litres (1,66 gallons) fuel tank, giving consistent performance for your adventures.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Qlink Axon 50 operating reliably. Regular replacement items involve fuel filters. With the right parts, your Axon 50 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Qlink Axon 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2.6 kW |
| Torque: | 2.80 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.32 litres (1,66 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 79.8 kg (175,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |