The Suzuki AN 250 Burgman is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 23.00 HP (16,72 kW)) @ 7000 RPM, 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key to keep your Suzuki AN 250 Burgman operating reliably. Regular replacement items consist of clutch plates. By using genuine parts, your AN 250 Burgman will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 23.00 HP (16,72 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 166.0 kg (364,17 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |