The Veli 50 QT 2 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.43 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.69 HP (3,38 kW)) @ 700 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 48.0 km/h (29,65 mph)
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Veli 50 QT 2 features a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank, giving good fuel economy for your adventures.
Preventative care is essential for keeping your Veli 50 QT 2 in top condition. Common service items include spark plugs. With the right parts, your 50 QT 2 will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.43 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 4.69 HP (3,38 kW)) @ 700 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 48.0 km/h (29,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1660 mm (65,07 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |