The Kreidler Street 125 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Kreidler Street 125 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering good range for your adventures.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Kreidler Street 125 operating reliably. Frequently replaced components include spark plugs. Using quality components, your Street 125 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Street 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |