The Hartford HD 125S is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.50 HP (6,87 kW)) @ 8200 RPM, 9.35 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important factor. The Hartford HD 125S includes a 10.30 litres (2,71 gallons) fuel tank, giving good fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Hartford HD 125S in top condition. Common service items consist of spark plugs. With the right parts, your HD 125S will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Hartford HD 125S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.50 HP (6,87 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 9.35 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.30 litres (2,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1945 mm (76,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |