The CPI SM Ultimate is a 2 stroke, Super Motard bike with a 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.70 HP (4.9 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key consideration. The CPI SM Ultimate is fitted with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, ensuring optimal performance on the road.
Preventative care is important to maintain your CPI SM Ultimate running smoothly. Regular replacement items include air filters. By using genuine parts, your SM Ultimate can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for CPI SM Ultimate Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 1 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | 1955 mm (76,62 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |