The Yamaha TW 200 Electric is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 196.00 ccm (11,90 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a critical factor. The Yamaha TW 200 Electric includes a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, ensuring reliable fuel economy on the road.
Preventative care is crucial for ensuring your Yamaha TW 200 Electric running smoothly. Popular maintenance parts include drive chains. By using genuine parts, your TW 200 Electric can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TW 200 Electric Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 18 - 66P and the Rear Tyre size is 180/80 - 14 M/C 78P so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 196.00 ccm (11,90 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1992 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |