The Triumph Rocket III Touring is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 105.94 HP (76,91 kW)) @ 5400 RPM, 2009.00 Nm (203,88 kgf-m or 1474,39 ft.lbs) @ 2000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important consideration. The Triumph Rocket III Touring includes a 22.30 litres (5,86 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, offering efficient performance during your journeys.
Regular maintenance is crucial to maintain your Triumph Rocket III Touring performing at its best. Frequently replaced components comprise air filters. By using genuine parts, your Rocket III Touring will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Triumph Rocket III Touring Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - R16 and the Rear Tyre size is 180/70 - R16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) |
| Power: | 105.94 HP (76,91 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | 2009.00 Nm (203,88 kgf-m or 1474,39 ft.lbs) @ 2000 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.30 litres (5,86 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 358.0 kg (785,35 pounds) |
| Length: | 2603 mm (101,99 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |