The Suzuki Djebel 250 XC is a 4 stroke, Enduro bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 30.00 HP (21,79 kW)) @ 8500 RPM, 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential feature. The Suzuki Djebel 250 XC features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, ensuring excellent mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Suzuki Djebel 250 XC operating reliably. Essential service parts involve air filters. Through proper maintenance, your Djebel 250 XC can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 30.00 HP (21,79 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |