The Aprilia Atlantic 500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 459.00 ccm (27,87 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7250 RPM, 40.00 Nm (4,08 kgf-m or 29,35 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential aspect. The Aprilia Atlantic 500 is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, providing consistent performance for your rides.
Proper upkeep is vital to maintain your Aprilia Atlantic 500 in peak form. Common service items consist of air filters. Using quality components, your Atlantic 500 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Atlantic 500 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 459.00 ccm (27,87 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 40.00 Nm (4,08 kgf-m or 29,35 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |