The Harley Davidson FXSTS Softail Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel system is a critical aspect. The Harley Davidson FXSTS Softail Springer is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering efficient performance for your rides.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Harley Davidson FXSTS Softail Springer in top condition. Frequently replaced components comprise fuel filters. With regular servicing, your FXSTS Softail Springer will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTS Softail Springer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 304.4 kg (667,65 pounds) |
| Length: | 2375 mm (93,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |