The Aprilia SL 750 Shiver is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 749.90 ccm (45,53 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 9000 RPM, 8.25 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important aspect. The Aprilia SL 750 Shiver is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, offering reliable mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Aprilia SL 750 Shiver in peak form. Common service items involve spark plugs. With the right parts, your SL 750 Shiver will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Aprilia SL 750 Shiver Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 749.90 ccm (45,53 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 8.25 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | 2265 mm (88,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Double stainless steel floating disc (? 320 mm ) with four piston radially mounted cali |
| Rear Brakes: | Single disc. Stainless steel disc (? 245 mm) with single piston caliper. Metal braided brake line. |