The Tank Sports Urban Touring 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 248.80 ccm (15,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.50 HP (10.6 kW and a top speed of 125.5 km/h (77,61 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a critical aspect. The Tank Sports Urban Touring 250 includes a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency for your adventures.
Proper upkeep is essential for keeping your Tank Sports Urban Touring 250 in top condition. Regular replacement items consist of clutch plates. With regular servicing, your Urban Touring 250 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Urban Touring 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 110/90 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 248.80 ccm (15,10 cubic inches) |
| Power: | 14.50 HP (10.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 125.5 km/h (77,61 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 145.1 kg (318,40 pounds) |
| Length: | 2184 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |