The Kawasaki KZ 750 K1 LTD is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 750.00 ccm (45,54 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 60.90 Nm (6,17 kgf-m or 44,68 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important factor. The Kawasaki KZ 750 K1 LTD includes a 10.60 litres (2,79 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, delivering reliable fuel economy on the road.
Routine service is crucial for ensuring your Kawasaki KZ 750 K1 LTD operating reliably. Essential service parts consist of oil filters. By using genuine parts, your KZ 750 K1 LTD will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KZ 750 K1 LTD Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45,54 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.90 Nm (6,17 kgf-m or 44,68 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.60 litres (2,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1983 |
| Weight: | 206.0 kg (451,93 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |