The Suzuki GSF 600 Bandit is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 78.00 HP (56,62 kW)) @ 10500 RPM, 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important feature. The Suzuki GSF 600 Bandit includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy on the road.
Proper upkeep is vital for keeping your Suzuki GSF 600 Bandit in top condition. Popular maintenance parts comprise air filters. Using quality components, your GSF 600 Bandit will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Suzuki GSF 600 Bandit Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 78.00 HP (56,62 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |