The Honda Sky is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.90 HP (1,39 kW)) @ 6000 RPM, 2.80 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important feature. The Honda Sky features a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, offering consistent range on the road.
Proper upkeep is essential to keep your Honda Sky performing at its best. Popular maintenance parts include spark plugs. With regular servicing, your Sky can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 1.90 HP (1,39 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 2.80 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 71.0 kg (155,72 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |