The Aprilia Sonic 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel capacity is a key consideration. The Aprilia Sonic 50 features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, ensuring reliable efficiency for your rides.
Regular maintenance is key for maintaining your Aprilia Sonic 50 in top condition. Frequently replaced components consist of brake pads. By using genuine parts, your Sonic 50 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Sonic 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 100/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 73.0 kg (160,10 pounds) |
| Length: | 1680 mm (65,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. caliper with two opposing ? 32 mm pistons |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |