The Suzuki Katana R50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.88 HP (2,79 kW)) @ 6500 RPM, 3.40 Nm (0,30 kgf-m or 2,49 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Suzuki Katana R50 is fitted with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, providing efficient efficiency during your journeys.
Preventative care is important for keeping your Suzuki Katana R50 in top condition. Regular replacement items comprise drive chains. By using genuine parts, your Katana R50 can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.88 HP (2,79 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.40 Nm (0,30 kgf-m or 2,49 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 8.1:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1865 mm (73,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |