The Hero Honda Hunk 150 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 149.20 ccm (9,05 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.21 HP (10,35 kW)) @ 8200 RPM, 12.80 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important consideration. The Hero Honda Hunk 150 is fitted with a 12.40 litres (3,26 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, giving reliable performance for your rides.
Proper upkeep is key to maintain your Hero Honda Hunk 150 operating reliably. Regular replacement items comprise fuel filters. By using genuine parts, your Hunk 150 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Hunk 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.20 ccm (9,05 cubic inches) |
| Power: | 14.21 HP (10,35 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 12.80 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.40 litres (3,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |