The Adly Thunder 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.80 HP (4,98 kW)) @ 7500 RPM, 0.95 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important factor. The Adly Thunder 125 features a fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, providing excellent efficiency for your rides.
Routine service is vital for keeping your Adly Thunder 125 performing at its best. Frequently replaced components consist of sprockets. Using quality components, your Thunder 125 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Adly Thunder 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 6.80 HP (4,98 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 0.95 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |