The KTM GS 620 Duke is a 4 stroke, Enduro bike with a 609.00 ccm (36,97 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.70 HP (36,82 kW)) @ 7250 RPM, 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 5900 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial to maintain your KTM GS 620 Duke running smoothly. Essential service parts involve oil filters. With regular servicing, your GS 620 Duke can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 609.00 ccm (36,97 cubic inches) |
| Power: | 50.70 HP (36,82 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 5900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |