The Voxan Charade Racing is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical aspect. The Voxan Charade Racing comes with a 19.50 litres (5,12 gallons) fuel tank, giving reliable range during your journeys.
Proper upkeep is key to maintain your Voxan Charade Racing in top condition. Regular replacement items include batteries. With regular servicing, your Charade Racing will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Voxan Charade Racing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.50 litres (5,12 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Beringer |
| Rear Brakes: | Single disc. Beringer |