The Yamaha XV1900A Midnight Star is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1854.00 ccm (112,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 89.04 HP (64,68 kW)) @ 4750 RPM, 155.10 Nm (15,72 kgf-m or 113,83 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important aspect. The Yamaha XV1900A Midnight Star features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and features a OHV fuel management system, delivering efficient fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is essential for maintaining your Yamaha XV1900A Midnight Star operating reliably. Common service items comprise clutch plates. Using quality components, your XV1900A Midnight Star can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XV1900A Midnight Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 190/60 - R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1854.00 ccm (112,56 cubic inches) |
| Power: | 89.04 HP (64,68 kW)) @ 4750 RPM |
| Torque: | 155.10 Nm (15,72 kgf-m or 113,83 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |