The Ducati Monster 900 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 78.00 HP (56,62 kW)) @ 8250 RPM, 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 6750 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Ducati Monster 900 includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving excellent fuel economy for your rides.
Preventative care is crucial for keeping your Ducati Monster 900 running smoothly. Popular maintenance parts include sprockets. With the right parts, your Monster 900 will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 900 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 78.00 HP (56,62 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |