The Honda Foresight 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.40 ccm (15,14 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.30 HP (14,03 kW)) @ 7000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Honda Foresight 250 is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy for your rides.
Routine service is important for maintaining your Honda Foresight 250 performing at its best. Common service items include drive chains. With regular servicing, your Foresight 250 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda Foresight 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 64J and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 62L so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15,14 cubic inches) |
| Power: | 19.30 HP (14,03 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |