The PGO Charge 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7750 RPM, 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential factor. The PGO Charge 125 includes a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, delivering good performance on the road.
Regular maintenance is essential for maintaining your PGO Charge 125 in top condition. Frequently replaced components involve spark plugs. By using genuine parts, your Charge 125 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for PGO Charge 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 100/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 109.0 kg (239,10 pounds) |
| Length: | 1815 mm (71,14 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 190 mm Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |