The Suzuki VL 125 LC Intruder is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.50 HP (9,85 kW)) @ 10500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For weekend adventures, the tank size is a key aspect. The Suzuki VL 125 LC Intruder comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, delivering good efficiency for your adventures.
Routine service is crucial for maintaining your Suzuki VL 125 LC Intruder performing at its best. Common service items comprise clutch plates. By using genuine parts, your VL 125 LC Intruder can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Suzuki VL 125 LC Intruder Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.50 HP (9,85 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |