The Skyteam ST250 SM is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8.8 kW and a top speed of 106.0 km/h (65,57 mph)
When riding, the gas tank is an essential aspect. The Skyteam ST250 SM includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, ensuring good mileage on the road.
Regular maintenance is crucial for keeping your Skyteam ST250 SM operating reliably. Frequently replaced components comprise drive chains. With regular servicing, your ST250 SM will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Skyteam ST250 SM Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 106.0 km/h (65,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |