The Tank Sports Urban Classic 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 109.4 km/h (67,66 mph)
For daily commuting, the tank size is a key consideration. The Tank Sports Urban Classic 150 is equipped with a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, offering good mileage during your journeys.
Preventative care is key for keeping your Tank Sports Urban Classic 150 operating reliably. Regular replacement items include brake pads. With the right parts, your Urban Classic 150 will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Urban Classic 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 109.4 km/h (67,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 79.8 kg (175,12 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |