The Gilera Nexus 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.12 HP (16,02 kW)) @ 8050 RPM, 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important feature. The Gilera Nexus 250 is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, ensuring excellent range for your rides.
Routine service is vital for maintaining your Gilera Nexus 250 running smoothly. Popular maintenance parts include drive chains. Through proper maintenance, your Nexus 250 will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Gilera Nexus 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 22.12 HP (16,02 kW)) @ 8050 RPM |
| Torque: | 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |