The UM Xpeed 250i is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 24.00 HP (17,41 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The UM Xpeed 250i includes a 10.97 litres (2,89 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering consistent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your UM Xpeed 250i in top condition. Essential service parts comprise air filters. By using genuine parts, your Xpeed 250i will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for UM Xpeed 250i Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17,41 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.97 litres (2,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 164.7 kg (361,19 pounds) |
| Length: | 2108 mm (82,59 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |