The Giantco Eagle 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7200 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential factor. The Giantco Eagle 125 features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, delivering efficient mileage for your adventures.
Preventative care is necessary for ensuring your Giantco Eagle 125 operating reliably. Popular maintenance parts consist of air filters. Using quality components, your Eagle 125 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Giantco Eagle 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is - .. and the Rear Tyre size is - .. so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |