The Moto Guzzi Sport 1100 Injection is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
Routine service is essential for maintaining your Moto Guzzi Sport 1100 Injection performing at its best. Frequently replaced components comprise drive chains. Through proper maintenance, your Sport 1100 Injection will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |