The Yamaha YBR250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 21.05 HP (15.4 kW, 20.70 Nm (2,09 kgf-m or 15,22 ft.lbs) @ 2100 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key feature. The Yamaha YBR250 features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering good range on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Yamaha YBR250 running smoothly. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your YBR250 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha YBR250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - M17 and the Rear Tyre size is 130/70 - M17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.05 HP (15.4 kW |
| Torque: | 20.70 Nm (2,09 kgf-m or 15,22 ft.lbs) @ 2100 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |