The Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe comes with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is important for ensuring your Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe in peak form. Popular maintenance parts involve batteries. With the right parts, your FLSTN Softail Deluxe will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - 16 and the Rear Tyre size is MU85 - B16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 120.68 Nm (12,24 kgf-m or 88,56 ft.lbs) @ 2850 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 316.0 kg (693,22 pounds) |
| Length: | 2405 mm (94,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |